Pozor na kofein při kojení

Přidáno: 18.02.2018

Kojíte? A co kávu, dopřáváte si?  

 

Mě osobně vykolejila informace, že kofein zůstává v těle i více než dvanáct hodin. Takže taková kávička po obědě může znamenat uspávání malého člobrdy ještě o půlnoci, kdy už já padám takzvaně na ústa. Ještě že existuje káva bez kofeinu. 

 

Pěkně je shrnutá informaci o kofeinu a kojení v knize "Nejšťastnější děťátko v okolí - průvodce spokojeným spánkem" - autor Harvey Karp

"Kofein zablokuje rozeznání vysoké hladiny adenosinu, zastaví pocit ospalosti a nastolí pocit svěžesti. Kofein způsobí také uvolnění adrenalinu - dojde k menšímu nárazu nervózní energie, což zvýší množství dopaminu, jedné z přirozených "chemických látek dobré nálady" v mozku. 

 

Kofein je tedy možná lákavé povzbuzení v okamžicích, kdy chcete pracovat, ale usínáte. Ale pozor! Přechází rovnou do mateřského mléka a může způsobit podrážděnost a nespavost dítěte. 

 

Kofein navíc zůstává v těle i víc než dvanáct hodin (čtvrtina množství kofeinu z poledního šálku kávy se ve vaší krvi nachází ještě o půlnoci). To může být důvodem, proč někdy nejste schopna usnout hlubokým spánkem. A únava z nedostatku klidného hlubokého spánku způsobuje ještě větší únavu, podrážděnost a skleslost - což vás vede na druhý den k další konzumaci kofeinu!"


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář