Výrobci / značky

Originální dárek: 3 ověřené způsoby zdobení hrníčků

Přidáno: 07.10.2020
|
Alena Bouchalová, HotCoffee

Podzimní čas a obzvláště blížící se Vánoce vedou k tomu, že začínáme přemýšlet o dárcích. Našim blízkým, rodině i kamarádům se snažíme dát něco od srdce, vymyslet originální dárek. Každodenní rituál pití kávy nebo čaje je vždy spojený s oblíbeným hrníčkem. Můžete si být jisti, že ručně dekorovaný hrnek pro milovníka kávy či čaje, bude nejen originální dárek, ale bude mít i úspěch. Přitom to není opravdu nic složitého a není potřeba ani zvláštní vybavení. Možností je hned několik a zvládnou ho i méně zdatní malíři. Jak na takový originální vánoční dárek? 


Ručně zdobený hrníček potěší nejednoho milovníka kávy

Ručně malované porcelánové hrnky pomocí fixy

Tento postup od vás bude vyžadovat aspoň trochu malířského umění. Dekorace, kterou vytvoříte, má ale dlouhou životnost a nemusíte se bát s tímto originálním dárkem ani myčky. 


Co budete potřebovat


Volba fixů na porcelán je důležitá, ale většina z nich je snadno dostupná. 


Fixy Marabu a fixy Folia jsou na lakovém principu

Nevýhody: Tyto fixy musíte naklepat a zatlačit na ně, aby barva protékala. Může se vám také stát, že barva začne po několikerém použití kolem hrotu protékat. V takovém případě stačí hrot vyndat, vyčistit a používat dále.

Výhody: Odměnou vám bude sytá a výrazná barva. To oceníte u kombinace bílé a černé barvy. 


Zdobení hrníčku fixem na porcelán


Fixy Edding jsou prostě takové skoro klasické fixy se štětečkovým hrotem

Výhody: Nic neklepete, nemačkáte, píšete s nimi jako s normálními fixami. Stejně tak to platí pro fixy Marabu Kids. A navíc se chyby dají utřít ubrouskem. Dokud malba neztvrdne, můžete opravovat, co potřebujete. 


Postup zdobení hrníčků: Vezměte klasické bílé porcelánové hrnky bez dekoru a řádně je omyjte, aby nebyly mastné. Až poté na ně můžete začít kreslit. Doporučuje se dekorování jen vnějších ploch hrníčku. Kontakt s příborem už dekoraci nedělá dobře, proto zdobení vnitřku nemusí mít velkou výdrž.


Všechny hrníčky takto dekorované se dávají zapéct do trouby. Konkrétní návod je uvedený na obale fixy. Většinou se jedná o teplotu 160 stupňů Celsia na 30 minut. Skvělá zpráva je, že porcelán dekorovaný fixami lze dávat do myčky na nádobí. 


Zdobení hrnků lakem na nehty

Krásně syté barvy a duhové zdobení získáte využitím obyčejného laku na nehty. Tento způsob dekorování hrnků zvládnou i ti nejmenší (pokud si rodič ohlídá, že děti nebudou olizovat tekoucí lak). 


Co budete potřebovat

Zdobení hrníčku lakem na nehty

 

Do větší misky napusťte vodu a na hladinu nalijte lak na nehty. Hrníček chytněte za ouško, nebo za část, která nemá být dekorovaná a ponořte jej pomalu do kapaliny. Nechejte zaschnout a originální dárek máte hotový.


Ale pozor: Takto zdobený porcelánový hrnek rozhodně nepatří do mikrovlnné trouby. Oloupal by se vám. 


Zdobení porcelánových hrnků ubrouskovou technikou

Výsledek tohoto zdobení je opět naprosto originální dárek. A jedná se o další z činností, na kterou nepotřebujete mít výtvarné nadání a zmáknete ho v pohodě s dětmi. Pokud si vyberetre lepidlo vhodné do myčky, máte vyhráno. 


Co budete potřebovat

Zdobení porcelánového hrníčku vaším oblíbeným ubrouskemNastříhejte si kousky ubrousků, které budete chtít na hrníčky umístit. Cvičně si vyzkoušejte, jak vám sedí, jak se překrývají a jak se vám takové zdobení líbí. Štětcem pak na příslušná místa naneste speciální lepidlo na porcelán. Pak už jen přiložte papírový ubrousek a znovu ho přetřete na hrnku lepidlem. Můžete pokračovat v přidávání dalších ubrousků, poslední vrstvou ale musí být vždy lepidlo na porcelán. 


Podařilo se vám vytvořit něco netradičního? Které zdobení vás bavilo nejvíc? S tímto originálním dárkem uspějete hned na několika místech. Rodiče s dětmi si toto tvoření užijí a děti na nějakou dobu zabaví. Prarodiče z osobitého dárku od vnoučat budou mít radost a děti budou vždy nadšené, když uvidí svůj originální dárek při návštěvě babičky a dědy.Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2013 - 2024 © Hot Coffee