Výrobci / značky

Káva na dobrou noc

Přidáno: 05.06.2013

Je káva zdravá nebo bychom se jí měli raději vyhýbat? Názory se různí a s časem se mění stejně jako názor na konzumaci vajec, másla nebo každodenní běhání.

 

Největší diskuze se vedou nad obsahem kofeinu v kávě, který je její hlavní složkou. „Po kafi neusnu,“ ozývají se někteří. Jiní naopak po jakékoliv podobě kávy, a to jak s mlékem tak i bez mléka, usínají za chůze.

Množství kofeinu v kávě je ovlivněno způsobem přípravy kávy (překapávaná, spařená v šálku, …), délkou extrakce, teplotou vody, druhem použité kávy (arabica, robusta), způsobu zpracování i klimatickými podmínkami při pěstování. Podle analýzy provedené Fakultou chemickou VUT je průměrný obsah kofeinu v jednom šálku kávy/100ml asi 80 mg, v instantní 29-91 mg, v překapávané 37-132 mg a filtrované 93-127 mg. Nejsilnější účinky kávy se dostavují v 15-120 minutách po vypití. Pro příznivé účinky kávy je doporučené maximální množství kofeinu 300mg/den. Za těchto okolností kofein podporuje mozkovou činnost, zlepšuje náladu a pozornost, paměť a odstraňuje únavu a pomáhá zahánět deprese. Káva dále rozšiřuje dýchací cesty, což je možno využít při léčbě lehčího astmatu.

 

Jednoduše řečeno – doposud jen samá pozitiva. Každý má ale svou hranici nastavenu jinak. Při jejím překročení může nadmíra kofeinu způsobovat opravdu nespavost, podrážděnost (v práci se tento stav dá nazvat i jinými slovy :-)), zvýšení tlaku, zintenzivnění srdeční činnosti i potřeby chodit častěji na záchod. U někoho může přemíra kávy vyvolávat pálení žáhy.

 

Další významnou složkou obsaženou v kávě jsou antioxidanty (kyselina kávová nebo chlorgenová). Tyto látky pomáhají chránit tělo před volnými radikály, Parkinsonovou nebo Alzheimerovou nemocí, diabetu 2. typu a některých typů rakoviny.

 

Jak je to tedy s usínáním po pití kávy? Káva (kofein) má obecně povzbuzující účinky. Kávu si můžete dát i před spaním. Po konzumaci kávy nastupuje nejprve fáze únavy. Aktivní fáze nastupuje až po uplynutí určité doby (tedy po cca 15-120 minutách). Pokud už se dobře znáte a víte, kdy u Vás tento prvotní útlum dostavuje, může Vám káva skutečně napomoci ke spánku. Pokud jste zvyklí dávát si kávu i večer a přes den do sebe neklopíte ve stresu jeden šálek za druhým, potom káva nemá na kvalitu spánku negativní vliv.

 

Asi jako u všeho i zde platí: „Všeho moc škodí.“  Jeden, dva nebo dokonce tři šálky správně připraveného espressa, nebo jakékoliv jiné variace z espressa, z kvalitních surovin denně má na organizmus zdravého člověka pozitivní účinky. Je však potřeba posoudit vliv u každého individuálně a vyzkoušet různé druhy i přípravy kávy. Od nás se můžete spolehnout na to, že se k Vám na stůl dostane kvalitní čerstvě pražená káva dodávaná v uzavřeném sáčku s ventilem.


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2013 - 2024 © Hot Coffee