Objevte svůj potenciál i potenciál vašich dětí - Muehlfeit Jan - Odemykání dětského potenciálu

Přidáno: 06.12.2018

RECENZE knihy: Jan Muehlfeit pracoval na vrcholových pozicích v Microsoftu. Ve firmě byl dvacet dva let. Motivace, budování týmu, vizionářství, vše bylo součástí této práce. Nyní tyto zkušenosti předává dále a koučuje české sportovce a osobnosti. Kateřina Novotná vede kurzy pro školáky a předškoláky i jejich rodiče a pomáhá objevit v dětech jejich talenty. Nyní spojte tyto dvě osobnosti dohromady a vznikne koncept Odemykání dětského potenciálu.

Knih o výchově dětí je mraky. Pěkně se čtou, ale když dojde na praxi, začínají selhávat. Nebo spíš děti reagují jinak, než děti v příkladech takových knih. Známe to, že? ;-) A pak se mezi tím vším objeví Odemykání dětského potenciálu, která pracuje s rodiči, hlavně s rodiči.  A ne, není to kniha o výchově. Nečekejte návod, který vyjmenuje deset bodů, aby dítě nezlobilo / rodič přežil vztek. Je to kniha o poznání talentu dítěte a jeho rozvoji, podpoře, místo napravování slabých stránek.


Děti jsou jako houby, nasávají informace a stále se něco nového učí. A hlavně, učí se to rády. Jsou schopny soustředit se jen na vykonávání jedné činnosti, všechno ostatní jde mimo - nevidí, neslyší. Jejich zájem o získávání znalostí a informací je přirozený, a tak díky svému zájmu se s radostí učí a zdokonalují. To platí zhruba tak do šesti let. No a pak přijde škola, která společně s rodiči nutí děti pracovat intenzivněji na věcech, které jim nejdou, aby dosáhly alespoň průměru. Nikoliv tedy podpořit rozvoj toho, co malému žáčkovi jde, ale dorovnat znalosti ve slabých stránkách. Tím se vytváří pouze a jen průměr.


Za co má ode mě velké plus, nevyvolává ve mně pocit, že všechno dělám špatně a že je všechno ztracené. Její čtení bylo pro mě takové pohlazení a zklidnění po náročném a mnohdy vypjatém dni. Celá kniha je protkaná spousty takových chvil, kdy jsem si řekla: “Jojo, to znám.”


I kdybych neměla děti, byla pro mě tato kniha užitečná. Sáhla jsem si s ní do vlastního svědomí a zapřemýšlela nad tím, co pro mě znamenala škola, proč (kvůli čemu i komu) jsem v některých chvílích reagovala, jak jsem reagovala a jaké to mělo dopady do budoucnosti.


Kniha se velmi dobře čte. Je jednoduchá, občas proběhne nějaký příklad ze života - z práce nebo z kurzů s dětmi. Nepochopila jsem snad jen opičku, která knihou poskakuje a pasáže s ní mě nebavily. Zato mě hodně bavily rozhovory s osobnostmi na konci knihy a z vlastních zkušeností autorů. Za sebe tedy doporučuji - nejen pro práci s dětmi, ale i pro vlastní rozvoj dospělého.


Děkuji Albatros Media za poskytnutí knihy k recenzi. 

Hodnocení: 90%
Autor: alebo

Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář