Životní šance

Přidáno: 26.06.2015

Bentley, luxusní byt v centru Prahy u Pařižské ulice, exkluzivní dámy nabité chtíčem, peníze ulité v seychelské bance, kamarádi po celém světě, nejlepší vína a delikatesy od rána do večera a nocleh v nejlepších hotelech v širokém okolí. To je život Maxmiliana Rotha, ambiciózního sebevědomého Čecha, který přičichl k velkému byznysu, který je jen tak trochu napojený na politiku. Vše zní až příliš dokonale, než aby to trvalo navždy. Rychle získané peníze s sebou nesou i určité riziko. Ke světu, kde ženy skáčou mužům samy do postele, kde nemusíte hlídat utracené peníze a kde je tráva na golfovém hřišti nejzelenější na světě, můžete přičichnout v knize Štěpána Šimka “Padnout vzhůru”.

“Chtěl vlastně nahoru? Ano, chtěl peníze a chtěl klid. To teď opravdu dohromady nešlo, ale utěšoval se vidinou svobodného života, který měl naplánovaný po skončení této práce.”

 

Max si užívá všeho, co přichází, plnými doušky. Je mladý, bohatý, podle všeho okouzlující a má práci, která ho nejen baví, ale s přehledem zaplatí i vysoký životní standard. Pak přichází nabídka, která se neodmítá a která ho může zabezpečit do konce života. Cestu mu navíc zkříží několik žen, z nichž jedna mu doslova a do písmene změní život.

 

“Nikdy, ani když byl hodně na dně, ho nenapadlo, že by se měl jít posadit na teplé místo do kanceláře a vysedět se do vysoké pozice, vylézt po žebříku skloněných zad a skočit do mnoha zadnic, aby potom mohl užívat okamžiky moci nad podřízenými a využívat benefitů, tolik oceňovanými manažery. Zvláštní věc, podřizovat se a rozhodovat se podle toho co dostanu za auto, jestli Škodu Octavia nebo VW Passat a nemoct si koupit auto, které se vám líbí.”

 

Kniha je více než dobrodružnou kriminální zápletkou nabitá erotikou a sexem. V tom se autor doopravdy vyžívá na rozdíl od intrikářské zápletky, která není dotažená do hloubky a plave na vodě. Děj má spád a ubíhá svižně, navíc se čtenář díky kvalitně propracovaným popisům  vypraví i do mentality a víru života různých evropských měst. Některé pasáže jsou ale nakonec příliš podrobné a mohou v určitých částech nudit (nebylo pro mě důležité znát menu každé Maxovy večeře a oběda, ani rozložení stolů v místnosti). Několikastránkovou analýzu co by bylo, kdyby Přemysl Otakar II neprohrál bitvu na Moravském poli, jsem už vysloveně přeskočila. Pro mě toto představovalo jen jakousi vycpávku bez souvislosti s dějem.

 

Knihu bych doporučila díky romantickému scénáři jako letní čtení pro ženy. Umím si představit, jak se do ní zakousnu u bazénu, nebo ještě lépe na pláži. V tomto ohledu je šance na úspěch zaručená. Minusové body uděluji za překlepy a gramatické chyby.

 

Hodnocení: 75 %

Autor a název: Štěpán Šimek - Padnout vzhůru


Zpět na seznam článků