Někdo tě sleduje - Finn A.J. - Žena v okně

Přidáno: 09.12.2017

RECENZE knihy:


Po Dívce ve vlaku je tady další thriller s “dámou”, která je od první stránky divná. Hlavní hrdinka knihy Žena v okně je psycholožka Anna Foxová, která je ale nyní sama v péči psychiatra. Mezi zdmi vlastního domu ji drží strach z pobytu venku, úzkostná porucha agorafobie. Všechny dny za posledních deset měsíců jsou pro ni jeden jako druhý a ona se utápí v depresích, které léčí větším množstvím vína, ale už jen výjimečně léky od psychiatra.

“Jsem myslící stroj. Ale pití u mě převažuje. Jsem pijící stroj. Piju, dokud mi nepřestanou téct nervy - podle nástěnných hodin to trvá celou hodinu.”


Její náplň dne, aby se z toho nezbláznila úplně, je hraní šachů, online poradna pro ostatní agorafobiaky, učení francouzštiny, sledování černobílých filmů a šmírování zpoza oken s fotoaparátem v ruce všech okolo.


“Tolik jsem toho tak dlouho neviděla. Tolik jsem toho necítila, neslyšela, nevoněla - sálavé teplo lidských těl, populární hudbu z dávno minulých dekád, vůni fazolí s mletým masem.”


V hledáčku objektivu jednou objeví tvář své sousedky zkřivenou bolestí a krvavou šmouhu na jejím okně. Závěrku fotoaparátu zmáčknout v takovou chvíli ale nedokáže a jak je známo, bez důkazu není zločinu. Zmizelá žena nikomu nechybí a policie Anně nevěří. Důvěru si nezíská ani první vycházkou mezi lidi, kdy se se zavřenýma očima oblečená do zmáčeného županu vpotácí do kavárny dvě stě metrů od domova. Je to jen na ní, aby obehnaná zdmi svého domu zjistila, co se stalo. “Myš. Klávesnice. Google. Telefon. Moje nástroje.”


Anna není hrdinkou v tom pravém slova smyslu. V průběhu čtení si několikrát řeknete, zda je oběť nebo jen psychotický šílenec. Ať tak nebo tak, nebo obojí dohromady, je naivní. Skvěle je vylíčena její porucha a co jí předcházelo. Když mi to celé docvaklo, musela jsem si knihou znovu listovat, abych si ověřila, že je to pravda. Zvraty v knize jsou nečekané. Díky stálému přísunu Merlotu, který si Anna dopřává, není jasné, co se doopravdy stalo a co je výmysl, a to prakticky do posledních stránek. I když se přiznávám, že závěrečné události mi nepřipadaly reálné. Jestli bylo něco, co mi na knize nesedělo, byly to pasáže o černobílých filmech a přirovnávání událostí ke scénám z filmů. Je to ale jen malé mínus v celém součtu.


Kniha je prvotinou A.J.Finna, práva na její vydání se ale už nyní prodala do čtyřiceti zemí světa. Stojí tedy za to na vlastní oči zjistit, proč tomu tak je. Čeká Vás thriller, ve kterém se pod vlivem alkoholu slévá den a noc. Při čtení i Vy možná zapomenete, že už venku padla tma a měli byste jít spát.


Hodnocení: 95%Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář