Až napadne sníh - Nesbø Jo - Sněhulák

Přidáno: 09.12.2017

RECENZE knihy: 


První letošní sníh na některých místech České republiky už napadl, v jiných to byl jen poprašek a pořádná nadílka, ze které by se dala uplácat pořádná koule, nás teprve čeká. A jak tvrdí Jo Nesbø: “S prvním sněhem přichází Sněhulák a někoho si vezme s sebou”.

Sériový vrah se jednou za rok s první bílou peřinou zjevuje v Oslu. U nás zatím ne, ale zůstanete i po přečtení Sněhuláka v kliku, když vám někdo před oknem postaví sněhuláka zírajícího do vašeho bytu?


“A v následujících dnech sledoval případ v novinách s tichým vnitřním jásotem. Sněhulák. Tak ho pojmenovali. To jméno si budou lidé pamatovat. Netušil, že pár písmen vytištěných na papíře vyrobeném z dřevoviny by mu mohlo dodat takový pocit moci a významu. Málem zalitoval, že tolik let operoval vskrytu.”


Harry Hole se pouští do dalšího zapeklitého případu a vypadá to, že sériového vraha s přezdívkou Sněhulák k činu “motivují” nevěrné ženy, které mají děti, manžela, domov, a tedy zdánlivě pohodovou rodinu. Ženy zmizí a místo nich stojí na zahradách sněhulák. Ale kde jsou jejich těla? Vrah si vybírá nejen ženy, ale ke svým zimním hrátkám si vybral i Harryho a je to hra kočky s myší. K rozlousknutí případu a nalezení žen je proto potřeba najít pojítko mezi Harrym a vrahem.  


Je to mrazivé čtení a není pro slabé povahy, což asi není žádná kniha Joa Nesbøho. I přesto si ale Harry zachovává svůj humor a sarkasmus. Zůstává stále svůj, i když je v tomto díle zranitelnější než kdy jindy. Krásně jsou zde propracované náznaky, kdo by mohl být vrahem. Nesbø vám v jednu chvíli ukáže nějaký směr vyšetřování, najde vraha, předvede jeho motivy, aby pak na dalších stránkách vše od základu překopal, a vám nezbylo než číst dál a začít přemýšlet jinak.


Od října je v kinech film podle této knihy. Podle většiny reakcí, především fanoušků čtené podoby, tento kousek pohořel. Pozitivní je, že nalákal ke knize nové čtenáře, kteří o Harrym zatím jen slyšeli. Začali sice Sněhulákem, ale podle všeho to nebude jejich poslední přečtená kniha s tímto charismatickým alkoholikem, který pátrá po sériových vrazích. Kniha prostě nad filmovým zpracováním vede. Perfektní kombinací obou, a neměla by chybět v knihovně nejen skalních fanoušků, je kniha s filmovou obálkou. Kápne z ní trocha krve, zavalí vás halda sněhu, zaboříte se do půlky lýtek do sněhu a k tomu pěkný chlápek na obálce jako bonus.


Hodnocení: 100%Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář